طرح های جايگزين خانه های عفاف؟!


طرح سلامت جنسی در شورای اجتماعی کشور در حال بررسی است

شهرداری تهران برای ساماندهی زنان آسيب ديده خيابانی طرحی را تهيه کرده که به تاييد مراجع ذيربط همانند مجتمع قضايی ارشاد، کميته امداد، نيروی انتظامی و رييس کانون سردفتران رسيده است
وقتی حجت الاسلام رحمانی، َرييس سازمان عقيدتی سياسی نيروی انتظامی اعلام کرد طراح خانه های عفاف شناسايی و دستگير

شده است، تصور می رفت ديگر تا مدتها هيچ کاری دراين مورد انجام نشود. اما اشرف بروجردی، معاون اجتماعی وزير کشورکه معتقد است بايد استراتژی مشخصی درمورد روابط زن و مرد در جمهوری اسلامی داشته باشيم، خبر از اين می دهد که طرح سلامت جنسی که قرار بود در مرداد ماه برای تصويب در شورای اجتماعی کشور مطرح شود، در حال حاضر در حال بررسی کارشناسی بيشتردر کارگروه آسيبهای اجتماعی است.

وی می گويد: به خاطر طرح يکسری مسائل انحرافی، بيم اين می رفت که قضيه لوث شود و اساس آن با طرح بحث خانه های عفاف دچار شائبه شود. اين بود که قرار شد کارشناسان و صاحبنظران ديگری نيز در مورد آن اظهار نظر کنند.

اواخر تيرماه گذشته، درست وقتی که خيلی ها در دستگاه های مختلف می دانستند طرح سلامت جنسی يا طرح ساماندهی وضعيت روسپيان و زنان صيغه ای به زودی مطرح خواهد شد، اساسنامه موسسه عفاف در بولتن داخلی يکی از نهادها به چاپ رسيد . قرار بود اين موسسه پس از اجرای صيغه عقد موقت ميان مردان و زنان، به آنها گواهينامه ای بدهد تا بتوانند از خدمات هتلها و اماکن عمومی برخوردار شوند. با انعکاس وسيع اين قضيه در مطبوعات، معلوم شد که چهار نهاد ديگر نيز سرگرم تهيه طرحهايی برای سامان دادن به وضعيت زنان روسپی بوده اند؛ قوه قضاييه، شهرداری تهران، وزات کشور و سازمان زندانها. از اين ميان تنها درباره طرح وزارت کشور اطلاعاتی به دست مطبوعات رسيد.

تاکيد طرح سلامت جنسی بر بهداشت و جلوگيری از انتقال بيماریهای مقاربتی به خصوص ايدز است. در اين طرح روسپيان با ارائه يک کارت بهداشتی ( که پس از انجام آزمايش های اجباری به آنها داده می شود)، می توانند از تمامی خدمات اماکن عمومی بهره مند شوند و پليس حق تعقيب آنها را نخواهد داشت. اما اعتراض های گسترده مردم ، مطبوعات و صاحبنظران به طرح خانه های عفاف و به خصوص استفاده از ازدواج موقت برای به رسميت شناختن روسپيگری، عملا امکان مطرح شدن تمام طرح های ديگر مربوط به زنان روسپی را منتفی کرد.

گفته می شود مرکز امور مشارکت زنان نيز که کوتاهترين و خنثی ترين اطلاعيه خود را درمورد طرح خانه های عفاف منتشر کرد، با اجرای طرح سلامت جنسی که از سوی وزارت کشور مطرح شده مخالف است. استدلال مرکز مشارکت اين است که تماس جنسی تنها يکی از راههای انتقال ايدز است و جلوگيری از گسترش ايدز به اين طريق، در مقابل واکنش منفی گسترده اجتماعی که به همراه دارد، آنقدر نمی تواند موثر باشد.

شايعاتی در جريان است مبنی بر اينکه آمار نگران کننده ای در مورد زنان خانه داری که بدون هيچ تماس جنسی جز با شوهر خود به ايدز مبتلا شده اند، وجود دارد. پيش از اين نيز مقامات رسمی اعلام کرده بودند بيشتر مشتريان روسپيان را مردان متاهل تشکيل می دهند.

اشرف بروجردی در اين باره می گويد: فکر نمی کنم چنين آماری منشا طرح سلامت جنسی بوده باشد. گزارشهای مختلفی در مورد بحث زنان خيابانی وجود داشت که مبنای تدوين طرح سلامت جنسی شد.

گفته می شود رييس جمهور از دو وزارتخانه کشور و ارشاد در مورد نويسندگان طرح ايجاد خانه

های عفاف و کسانی که اين قضيه را در مطبوعات مطرح کرده اند، سئوال کرده است. از اينکه چه پاسخی در اين زمينه به رييس جمهور داده شده خبری در دست نيست اما يکی از هفته نامه های وابسته به انصار حزب الله در هفته گذشته نوشت: "شنيده شده که يک مقام عالی مرتبه انتظامی از مخالفت خاتمی با طرح ايجاد خانه های عفاف خبر داده است. به گفته وی آقای خاتمی معتقد است چنين طرحهايی عجولانه و فاقد تحليلهای کارشناسانه است." نشريه صبح دوکوهه در شماره هفته گذشته خود همچنين نوشت: شني شده است که اعضای يک حزب تندروی سياسی از افشا شدن اين طرح ابراز تاسف کرده است و اعضای اين حزب مدعی مشارکت پس از طرح های فروپاشی اجتماعی و خروج از حاکميت هم اکنون در پی ارائه طرح هايی نظير خانه عفاف و خانه گلستان هستند."

اما مساله فزاينده زنان آسيب ديده، دختران فراری و انتقال ايدز از راه تماس جنسی ، پايين آمدن سن فحشا و...همچنان وجود دارد و افکار سياستگزاران را به خود مشغول کرد است.

نشریه نيويورک تایمز اخيرا گزارش داد: در شمال شهر تهران دختران جوانی که به فحشا پناه برده اند از درآمد سرشار [...] سخن می گويند ولی جنوب شهر تهران داستان ديگری دارد. سحرگاه در گوشه و کنار پارکهای جنوب شهر، دختران و زنان جوان احتمالا معتاد به هرويين در خوابند. عمدتا کنار آبريزگاههای عمومی مامن و پناهگاهی است برای تزريق مواد مخدر. اکثر اين دختران از خانه های خود گريخته اند و يا از خانواده ای معتاد فرار کرده اند يا روستاييانی هستند که برای گريز از ازدواج های اجباری خانواده شان را ترک کرده اند. برخی در مرحله ای عاشق شده [...] و پس از آنکه معشوقشان آنان را رها کرده از بيم رسوايی از خانه گريخته اند.

پس از فروکش کردن موج ايجاد خانه های عفاف با خبر دستگيری طراح آن و اعلام اينکه فرد ياد شده سابقه منکراتی داشته و با بيگانگان در تماس بوده است، ديگر هيچ خبری پيرامون اين فرد و محاکمه احتمالی او اعلام نشد تا آنجا که حتی معاون اجتماعی وزير کشور می گويد: نمی دانم طراح خانه های عفاف که بود و با چه انگيزه و هدفی اين کار را کرد.

آخرين خبر را هم نشريه صبح دوکوهه با عنوان "طرح جايگزين خانه عفاف" منتشر کرده است: شهرداری تهران برای ساماندهی زنان آسيب ديده خيابانی طرحی را تهيه کرده که به تاييد مراجع ذيربط همانند مجتمع قضايی ارشاد، کميته امداد، نيروی انتظامی و رييس کانون سردفتران رسيده است

  
نویسنده : آرش ; ساعت ۱:٤٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۱/٧/٤
تگ ها :